Erkekliğini Konuşturan Blog

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 44

Herkes bir iş bulup çalışmayı ister daha çok kazanç ve daha rahat bir hayat tarzını kim istemez ki değilmi. Ama bunları yapabilmek için bir iş görüşmesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğinide bilmeniz gerekiyor. Yoksa iş başkasının olur.

1- İş görüşmesini mutlaka takım elbise ile gidin. Çünkü karşınızdaki kurum büyük veya küçük fark etmez siz onlara saygı duyun ki onlarda size saygı duysunlar. Temiz bir şekilde gidin ilk izlenim çok önemlidir.

2- Eski çalıştığınız yerden kötü ayrılmış olsanız bile. Eski çalıştığınız kişiler veya patronunuz hakkında kesinlikle kötü şeyler söylemeyin.

3- Türkiyemizde çok yapılan bişey tabiki size uymayabilir ama yapanlar var. Ne iş olsa yaparım modunda olmayın sınırlarınızı çizin yoksa sizden ypabildğinizden daha fazlası her zaman istenecek.

4- Her türlü soruya hazırlıklı olun. Yani size atom parçalamanın formülü sorulmayacak. Tabi ki işiniz veya daha önceki çalışma bilgilerinize göre sorular gelecek. Ona göre görüşmeye gitmeden Cv nizi elinize alıp okuyun ve eksi çalıştığınız yerler ve işinizle ilgili bilgilerinizi tazeleyin.

5- Görüşme esnasında cep telefonu vb gibi aletleriniz mümkünse kaptınız ne sizin neden karşınzıdaki kişinin sizinle alakalı olan düşünlerinin ortasında pat diyerek çalan bir cep telefonu tüm düşünceleri rafa kaldırabilir.

6- Kendinizi satın. Nasılmı sonuçta siz iş görüşmesine gittiğinizde kendinizi pazarlayan konumdasınız. Sizin o işe uygun olduğunuzu hatta başka birisini seçerlerse daha çok ücret ödeyeceklerini ( kastımız ucuza çalışın değil sadece farkı gösterin ) gibi işiniz ve kendiniz ile alakalı bilgilerinizi ortaya dökün ki tercih sebebi olun yani kendinizi satmayı becerin.

7- Kesinlikle sakız, şeker vb gibi ağızda olacak şeyleri iş görüşmesi esnasında ağzınızdan uzak tutun.

8- İlk görüşme olsa bile tatil gününüz, maaşınız, sosyal haklarınız, gibi konulardan söz açılır ise eğer bunları daha sonra hal ederiz tavrına girmeyin neyi istiyorsanız ona göre cevap verin. Ne istediğini bilmek önemli bir faktördür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.