Erkekliğini Konuşturan Blog

Rahat Bir Uyku için Neler Yapmalıyız

0 29

Yaşadığımız yüzyıl içinde gelişen teknoloji, yaşam şartları, stres, büyük şehirler, geçim kaygıları ve daha sayabileceğimiz yüzlerce sebep derken uyku sıkıntıları yaşamaya, düzensiz uyumaya başladık.

Uyku Problemleri

Kimileri hiç uyuyamıyor, kimileri hiç uyanamıyor, kimileri gündüz kimileri gece uyuyor.Bir şekilde kendimize dert ettiklerimiz veya maruz kaldığımız sebepler ile uyuyamıyoruz. Uyku probleminin giderek arttığını gören uzmanlar bunun üzerine çalışıyor, bunun üzerine konuşuluyor ve yazılar yazılıyor. Çünkü uyuyamayan, yeterli uyku alamayan insanlar hasta oluyor, huzursuz ve agresif oluyor. Buda başta bireyi sonra toplumu sağlıksız hale getiriyor.

Vücudun gerekli tamirleri yapabilmesi için ona zaman vermemiz gerekir.

Rahat uyumakla ilgili sırları vermeden önce uykunun önemi üzerine durmak gerekir. Uyku; canlı vücudunun dinlenme zamanıdır, uyku sırasında beden kendini tamir eder. Vücudun gerekli tamirleri yapabilmesi için ona zaman vermemiz gerekir buda ancak düzenli uyku ile mümkün olabilir.

Peki, rahat uyumak için neler yapmalıyız?

Öncelikle her şeyde olması gerektiği gibi uykuda da stresi alıp yok etmemiz gerekmektedir. Stresli bir şekilde kafanızdaki tonlarca düşünceyi aktarıp döndürerek uyumamaya çalışmak takdir edersiniz ki mümkün olmayacaktır. Her bireyin kendine göre sorumluluk ve dertleri bulunmaktadır ama bunları düşünmenin, bunlar için çözümler aramanın zamanı uykuda olmanız gereken zamanlar değildir. Uykuya vakit ayırmanız yaşadığınız sorunlar için çözümler bulma konusunda daha sağlıklı düşünmenizi sağlayacaktır.

Rahat bir uyku için konforlu yatak seçimi önemli!

Yine rahat uyuma konusunda dikkat edilecek bir diğer nokta uyku zamanıdır, yaşınıza ve sağlık durumunuza göre doğru uyku zamanını bilmeniz ve uykunuz gelmeden uyumamanız gereklidir. Elinizdeki imkânlarla elde edebileceğiniz en iyi yatağı ve yastığı seçin. Örneğin; boyun rahatsızlıkları olanlar için özel yastıklar üretilmektedir, böyle bir rahatsızlığınız var ise size özel yastıkları tercih etmeniz daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. İnsanın vücut yapısına göre tasarlanan özel yataklarda yine sağlıklı ve rahat bir uyku sağlayacaktır.

Beyni yoran aktivitelerden Uzak durun!

Yatmadan belirli bir süre önce TV izlemek, bilgisayarda oyun oynamak gibi beyin yoran aktiviteleri bırakıp az bir sürede olsa kitap okuyabilir, balkona çıkıp temiz hava alabilirsiniz. Bu zihni dinlendirir ve uykuya hazırlar.

Günlük olarak egzersizler yapın.

Son olarak uykuda stresi yok etmek kadar önemli bir faktör olan egzersizden bahsetmek istiyorum. Egzersiz yapan insan yapmayana göre her zaman daha rahat ve kolay uyur. Çünkü vücudu rahatlamış, gözenekleri açılmış, dinlenmiş ve metabolizması doğru çalışmıştır.

Yukarıda bahsettiğimiz kuralları doğru ve eksiksiz olarak yaptığınızda rahatladığınız ve kolay, huzurlu uyuduğunuzu görecek, bununla birlikte elbette daha sağlıklı bir yaşam süreceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.