Erkekliğini Konuşturan Blog

İş Yerinde Bilgisayar Kullanırken Dikkat

0 41

Evet iş yerinizde bir bilgisayar karşısında işlerinizi yapmak için sizi bekliyor ama onu kullanırken bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

1- E-Posta 
Şirketinizin size sağladığı bir e-posta varsa mutlaka işiniz ile ilgili tüm konuları bu e-mail adresinden yapın ve kesinlikle özel bir işiniz için şirket e-mailini kullanmayın. Takip ediliyor olabilir firmanız size o e-mail adresini sadece sizin işinizi biraz daha olsa hem kontrol edebilmek ve size iletişiminiz konusunda yardımcı olması için verdi özel işiniz için değil.

2- Dosya indirmek

Firmanız size geniş bir bant genişiliği olan internet kullanımı sunabilir. Fakat siz bunu internetten müzik indirme veya film indirme gibi amaçalar için kullanıdığınızda. Bu indirdiğiniz dosyalar içinde saklanmış virüs vb gibi kötü yazılımlar firmanızın bilgisayar yapısına zarar verebilir. Ve bunun sorumlusu olarakta bilgi işlem sizi açıklar size işinizden olabilirsiniz.

3- Gizli Belgeler
Sizin özel bir çalışmanız ise iş yerinde kesinlikle yapmayın. Çünkü izleniyor olabilirsiniz. Eğer firmanın gizli bir bilgisi belgesi üzerinde çalışıyor iseniz yine size tavsiyemiz bu gizli belgeler ile çalışmalarınızı sadece iş yerinde yapın. Örneğin notebook kullanıyorsunuz diyelim ve gizli bilgi ile aklınıza bişeyler geldi bir kafteryadasınız açıp notebook orada çalışmanızı yapmayın. Bunun yerine ajandanıza notunuza alın ve iş yerine geldiğinizde masanıza notebook yerleştirin ve gerekli olan çalışmayı gizli belgenize yapın. Her firmanın veya yerin kendisine göre tasarladığı bir bilgisayar alt yapısı vardır.

4- Suistimal Etmek
Bilgisayar size işlerinizde yardımcı olmak için verildi. Ama siz arkadaşınızdan gelen dünyanın en büyükleri adlı e-mail size gelmiş ve sizde bu e-maili arkdaşlarınza forward ediyorsunuz. Veyahut bir oyun siztesi açtınız gün içinde oyun oynuyorsunuz. Yani bilgisayarı size verilen amacın dışında kullanıyorsunuz. Şunu unutmayın bilgisayar herşeyi her zaman kayıt eder ve unutmaz. Sanırız ne dediğimizi anladınız.

5- Koruyun Bilgisayarınızı
Nasıl bilgi işlem tarafından size verilen talimatlara uyun. Örneğin size bilgisayar karşından ayrılırken bilgisayarınızı kilitleyin. ( ;Bunu bilmiyorsanız bilgi işleme danışın ) Siz bilgisayar karşısında yokken sizin yerinize birisi geip dosyalarınızda değişiklik yapsa hoşunuza gidermi. Evet bunu yapan çalışanlar var yani sizin kuyunuzu kazmak isteyenler olabilir veya o anda bilgisayar gerek diyerek sizin bilgisayarınızı görüp işlem yapabilir ama yaptığı işlem sizin çalışamnıza zarar verebilir.

6- Bilgi işlem ile iyi geçinin
Her bilgi işlemciyi çalışanlar NERD yani inekler olarak görürler aslında onlardaki gücün farkında değildirler diğer çalışanlar. Diğer departman çalışanları size tavsiyemiz bilgi işlem bölümünü hafife almayın onlarla aranızı kesinlikle açmayın zararlı çıkan sanıyoruzki siz olursunuz. Her yere erişim hakları olduğunu ve ne yaparlarsa yapsınlar izlerini silmeyi hatta iz bulmayı onlar yaptığına göre neler olabilir sizce

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.